Харківська ОДПІ Харківської області ДПС повідомляє (28.02.2013)
Податкові міліціонери звітують
З початку року співробітниками відділу податкової міліції Харківської об’єднанної державної податкової інспекції Харківської області ДПС викрито 5 тяжких та особливо тяжких злочинів у сфері оподаткування, за якими розпочато досудове розслідування за ознаками складу злочину, передбаченого ч.3 ст. 212 КК України, в тому числі у лютому 2013 року зареєстровано кримінальне правопорушення та розпочато досудове розслідування відносно посадових осіб ДП «Х» за ч.3 ст. 212 КК України.
За січень-лютий 2013 року мобілізовано коштів до зведеного бюджету у сумі 3834,7 тис.грн, у тому числі у лютому – 600 тис.грн. До державного бюджету мобілізовано коштів на суму 1252,8 тис.грн, у тому числі у лютому – 180 тис.грн.; до місцевого бюджету надійшло 2581,9 тис.грн., з яких в лютому – 420 тис.грн. В рамках проведених заходів щодо боротьби з незаконним обігом підакцизних товарів було вилучено з незаконного обігу підакцизних товарів на суму 267,7 тис. грн., з них:
- автотранспорт на суму 10 тис.грн. (контрабанда); - паливних матеріалів на суму 177,5 тис. грн.; - лікеро-горілчаних виробів - 43,4 тис. грн. - тютюнових виробів на суму 2,9 тис. грн. - інших ТМЦ на суму 34 тис.грн. Виявлено факт «контрабанди» на суму 44 тис.грн.
Зокрема, у лютому місяці в рамках роботи по кримінальній справі, порушеній за ч.2 ст.204 КК України, у відношенні директора ТОВ «Ф» працівниками податкової міліції проведено ряд заходів, в ході яких було вилучено майже 14 тон ПММ на суму 139 тис. грн. В ході виконання доручення про проведення слідчих дій по кримінальному провадженню, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань, за ч.3 ст. 204 КК України працівниками податкової міліції проведено ряд заходів, в ході яких було вилучено: алкогольних напоїв у кількості 1445 пл. (72,2 дал) на суму 43374,4 грн., тютюнових виробів у кількості 341 пач. на суму 2846, 5 грн.
Відповідаємо на запитання платників
Нещодавно, завідувач сектору взаємодіх із ЗМІ та громадськістю Харківської об’єднаної державної податкової інспекції Харківської області ДПС Інна Боброва провела сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему: «Актуальні питання оподаткування юридичних осіб» у ході якого надала вичерпні відповіді на запитання платників податків. Пропонуємо декілька запитань та відповідей, які були надані під час «гарячої лінії».
На яку дату визнаються доходи та витрати підприємствами житлово-комунального господарств?
Відповідно до п. 13 підрозд. 4 розд. ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями тимчасово до 1 січня 2014 року датою збільшення доходів підприємств житлово-комунального господарства від надання житлово-комунальних послуг є дата надходження коштів від споживача на банківський рахунок або в касу платника податку, крім випадків, якщо таке надходження відбувається у рахунок погашення заборгованості за житлово-комунальні послуги, надані до дати набрання чинності розділом III цього Кодексу.
При цьому підприємства житлово-комунального господарства у складі собівартості реалізації житлово-комунальних послуг визнають витрати на придбання товарів, робіт, послуг у сумі фактично сплачених за них коштів, крім випадків якщо така сплата відбувається в рахунок погашення заборгованості за такі роботи, послуги, придбані до дати набрання чинності розділом III цього Кодексу. Балансова вартість товарів (крім тих, що підлягають амортизації, та цінних паперів), сировини, матеріалів, комплектуючих виробів, напівфабрикатів, малоцінних предметів (далі - запасів), придбаних до дати набрання чинності розділом III цього Кодексу, а сплачених після цієї дати, визнаються в складі витрат у сумі фактично сплачених за них коштів.
Цей пункт не поширюється на платників податку - ліцензіатів з постачання електричної та/або теплової енергії.
З якого періоду платники ПДВ вперше подають податкову звітність з ПДВ за новою формою?
Відповідно до п.46.6 ст.46 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI із змінами та доповненнями (далі – ПКУ) якщо в результаті запровадження нового податку або зміни правил оподаткування змінюються форми податкової звітності, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики, який затвердив такі форми, зобов’язаний оприлюднити нові форми звітності. До визначення нових форм декларацій (розрахунків), які набирають чинності для складання звітності за податковий період, що настає за податковим періодом, у якому відбулося їх оприлюднення, є чинними форми декларацій (розрахунків), чинні до такого визначення.
Враховуючи зазначене, податкова звітність з податку на додану вартість за новими формами, затвердженими наказом Міністерства фінансів України від 25.11.2011 №1492 «Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість» із змінами, внесеними наказом Міністерства фінансів України від 17.12.2012 №1342, вперше подається:
за березень 2013 року - платниками податку, у яких податковий період дорівнює календарному місяцю; за І квартал 2013 року - платниками податку, у яких податковий період дорівнює календарному кварталу.
Як платник, що сплачуватиме протягом 2013 року авансові внески з податку на прибуток при виплаті дивідендів, має врахувати суму такої сплати у зменшення зобов’язань (авансових внесків) з податку на прибуток протягом 2013 року?’
Узагальнюючою податковою консультацією щодо особливостей подання декларацій з податку на прибуток та сплати податку у 2013 році, затвердженою наказом ДПС України від 21.12.2012 №1171, визначено, що авансові внески з податку на прибуток при виплаті дивідендів не зменшують зобов’язання (авансові внески) з податку на прибуток протягом 2013 року. Суми авансових внесків з податку на прибуток при виплаті дивідендів зменшують податкові зобов’язання з податку на прибуток у декларації за 2013 рік.
Що є базою оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки?
Відповідно до п. 265.3.1 ст. 265 ПКУ базою оподаткування є житлова площа об’єкта житлової нерухомості. База оподаткування об’єктів житлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється органом державної податкової служби на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно (пп. 265.3.2 п. 265.3 ст. 265 ПКУ). База оподаткування об’єктів житлової нерухомості, що перебувають у власності юридичних осіб, обчислюється такими особами самостійно виходячи з житлової площі об’єкта оподаткування на підставі документів, що підтверджують право власності на такий об’єкт (пп. 265.3.3 п. 265.3 ст. 265 ПКУ). У разі наявності у платника податку кількох об’єктів оподаткування база оподаткування обчислюється окремо за кожним з таких об’єктів (пп. 265.3.4 п. 265.3 ст. 265 ПКУ).
Які строки сплати податкового зобов’язання щодо плати за землю (земельного податку та орендної плати) встановлено для юридичних осіб?
Відповідно до п.287.3 ст.287 ПКУ податкове зобов’язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Податкове зобов’язання з плати за землю, визначене у новій звітній податковій декларації, у тому числі за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (п.287.4 ст.287 ПКУ).
Операції з постачання програмної продукції звільняються від оподаткування ПДВ
Харківська ОДПІ повідомляє платників ПДВ, що з 1 січня 2013 р. до 1 січня 2023 р. встановлено звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання програмної продукції. Зокрема, до такої програмної продукції належать: - результат комп’ютерного програмування у вигляді операційної системи, системної, прикладної, розважальної, навчальної комп’ютерної програми (їх компонентів), а також у вигляді інтернет-сайтів чи онлайн-сервісів;
криптографічні засоби захисту інформації. Водночас, звертаємо увагу на те, що операції з імпорту програмної продукції не підпадають під пільговий режим. Відповідна норма передбачена пп.26.1 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України (зміни внесені Законом України від 05 липня 2012 року № 5091-VI «Про внесення змін до р.XX «Перехідні положення» ПКУ щодо особливостей оподаткування суб’єктів індустрії програмної продукції»).
Опоподаткування доходу фізичної особи – нерезидента
Фізичні особи-нерезиденти, які отримали в Україні винагороду за договором цивільно-правового характеру, повинні сплатити податок на доходи фізичних осіб. Такий дохід оподатковується за ставками 15% та/або 17%. Відповідні доходи нерезидентів оподатковуються за правилами та ставками, визначеними для резидентів. Оподаткуванню підлягає сума винагороди, за мінусом єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (ст.164 ПКУ).
За ставкою податку 15 відсотків оподатковуються доходи, нараховані у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв’язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами. Якщо загальна сума таких доходів без урахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у календарному місяці перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року, до суми такого перевищення застосовується ставка 17 відсотків. Порядок оподаткування доходів, отриманих нерезидентами визначено п.170.10 ст.170 розд. IV Податкового кодексу України.
Про зміну місця проживання повідомляйте податкову інспекцію
Харківська ОДПІ нагадує, якщо у Вас змінилися дані, які вносяться до Облікової картки (форми № 1ДР) або Повідомлення (форми № 1П – для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті), про це необхідно повідомити орган державної податкової служби. Наприклад, прізвище, ім’я, місце проживання тощо.
Відомості надаються протягом місяця з дня виникнення таких змін шляхом подання Заяви за формою № 5ДР або за формою № 5ДРП (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків).
Увага! Внесення змін до Державного реєстру здійснюється протягом п’яти робочих днів від дня подання Заяви до органу державної податкової служби за місцем проживання фізичної особи. У разі звернення до органу державної податкової служби за місцем отримання доходів або за місцезнаходженням іншого об’єкта оподаткування строк внесення змін до Державного реєстру може бути продовжено до десяти робочих днів.