Харківська ОДПІ Харківської області ДПС повідомляє (15.04.2013)
Кампанія декларування у центрі уваги школярів
Нещодавно податківці Харківської об’єднаної державної податкової інспекції за сприяння начальника відділу освіти Харківського району Ольги Бабельчук та директора Пономаренківської ЗОШ Катерини Головіної відвідали учнів школи з курсом лекцій щодо реалізації громадянами України конституційного обов’язку щодо декларування доходів, отриманих у 2012 році.
У ході «Податкового часу» завідувач сектору взаємодії із ЗМІ та громадськістю Інна Боброва розповіла школярам про особливості кампанії декларування, яка триватиме до 1 травня 2013 року, а для громадян, які бажають отримати податкову знижку – упродовж усього року. Вона нагадала, що декларація подається до органу державної податкової служби за місцем проживання. Крім того, у цьому році громадяни можуть подати декларацію як зазвичай у паперовому варіанті, так і скористатися нововведенням і відзвітувати до податкової інспекції в електронній формі через Інтернет.
Для зручності жителів Харківського району податківці працюють у вихідні дні до 16 години, а у робочі дні до 20 години. Виїжджають за графіком до сільських та селищних рад для надання консультаційної допомоги громадянам щодо заповнення декларацій. Під час лекції школярам було продемонстровано відео - ролики щодо декларування. На відкритому уроці податківці перевірили знання школярів та визначили кращі роботи. Перший заступник начальника Харківської ОДПІ Станіслав Гражевський вручив грамоти та іграшки - Терещенко Ярославу (учню 7 класу, 12 років), Агєєвій Марії (учениці 7 класу, 12 років) та Шубіній Марині (учениці 11 класу, 16 років). Усі присутні школярі отримали на згадку від податківців календарі.
Про декларування доходів громадян та функціонування електронних сервісів – на засіданні «круглого столу»
Нещодавно у Харківській об’єднаній державній податковій інспекції відбулося чергове засідання «круглого столу» за участі представників малого та середнього бізнесу на тему: «Підсумки роботи ДПІ за I квартал 2013 року. Новації в оподаткуванні». Відкриваючи засідання, начальник ДПІ Андрій Криволапов повідомив, що сьогодні основним завданням податкового органу, як сервісної служби, є створення комфортних умов для платників податків та належне їх обслуговування, розширення переліку адміністративних послуг, своєчасне і якісне їх надання. Сьогодні платникам надається ряд податкових сервісів – «Єдина база податкових знань», «Дізнайся більше про свого бізнес-партнера», «Реєстр платників ПДВ», «Пульс» Міністерства доходів та зборів, який створений з метою громадського контролю за діяльністю як податкової, так і митної служб, та інші.
Про новації в податковому законодавстві розповіла начальник управління оподаткування фізичних осіб Людмила Яхно. Вона акцентувала увагу присутніх, що 30 квітня 2013 року закінчується кампанія декларування доходів громадянами, отриманих протягом 2012 року. Працівники ДПІ надають консультації у заповненні декларації з подовженим робочим днем до 20-00 години та у вихідні дні до 16-00 години. Крім того, вона нагадала, що користувачам касової техніки необхідно обов’язково доопрацювати касові апарати до 1 липня цього року. На завершення засідання Андрій Криволапов підкреслив, що податкова служба району завжди йде назустріч всім платникам податків, з розумінням ставиться до проблем кожного та сподівається на взаєморозуміння і плідну співпрацю.
Інтернет – конференція щодо декларування відбулася
Нещодавно начальник Харківської об’єднаної державної податкової інспекції Харківської області ДПС Андрій Криволапов провів Інтернет - конференція на тему: “Кампанія декларування доходів, отриманих протягом 2012 року» на веб-сайті Харківської районної державної адміністрації за електронною адресою: http://forum.khrda.gov.ua
Пропонуємо декілька запитань та відповідей, які були надані.
Які платники податку зобов’язані подавати річну податкову декларацію?
Платник податку зобов’язаний подати податкову декларацію за результатами податкового (звітного) року та самостійно сплатити податок на доходи фізичних осіб, якщо протягом календарного року він отримав доходи, зокрема: - від особи, яка не є податковим агентом; - які згідно з нормами розділу ІV ПКУ не підлягають оподаткуванню під час їх нарахування чи виплати, але не є звільненими від оподаткування; - які нараховувалися (виплачувалися, надавалися) платнику податку двома або більше податковими агентами лише у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами, і при цьому загальна річна сума таких оподатковуваних доходів перевищує сто двадцять розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року (у 2012 році – 128 760 грн. (1073х120)).
Яким чином можна реалізувати своє право на отримання податкової знижки на навчання?
Для отримання такої знижки необхідно до 31 грудня 2013 року включно, тобто протягом всього 2013 року, подати до податкової інспекції за місцем проживання річну податкову декларацію про майновий стан і доходи. До декларації додаються документи, що підтверджують суми коштів сплачених за навчання. До переліку таких документів входять квитанції, фіскальні або товарні чеки, прибуткові касові ордери, договір з навчальним закладом, довідка про отримані у звітному році доходи, документи, які підтверджують ступінь споріднення. Оригінали таких документів не надсилаються органу ДПС, але підлягають зберіганню платником податку протягом строку, достатнього для проведення податкової перевірки.
Я працюючий студент, заочник, чи маю право на податкову знижку, якщо оплата за навчання здійснювалась мною кредитними коштами?
В Податковому кодексі не зроблено жодних застережень щодо безпосередніх джерел походження коштів, сплачених за навчання. Таким чином, враховуючи те, що сума позики (кредиту) спрямована на оплату навчання, є поворотною і платник податку несе фактичні витрати на її повернення, такий платник має право брати витрати на оплату навчання кредитними коштами до розрахунку податкової знижки.
В який термін повертаються кошти після подання декларації на податкову знижку?
Відповідно до пункту 179.8 Податкового кодексу України, сума що має бути повернена платнику податку, зараховується на його банківський рахунок, відкритий у будь-якому комерційному банку, або надсилається поштовим переказом на адресу, зазначену у декларації, протягом 60 календарних днів після надходження такої декларації.
Де можна отримати форму податкової декларації та ознайомитися з інструкціями щодо її заповнення?
Форма податкової декларації та Інструкція щодо її заповнення затверджена наказом Міністерства фінансів України від 07.11.2011р. №1395 (із змінами і доповненнями, внесеними наказами МФ України від 03.02.12 №84 та від 06.07.12р. №806). Декларація складається з восьми розділів та семи додатків. Форму податкової декларації можна отримати безкоштовно та ознайомитися з її інструкціями на стендах, розміщених у Центрі обслуговування платників податків, а також роздрукувати та ознайомитися з інструкціями її заповнення на веб-порталі ДПС України: www.sts.gov.ua у банері «Декларування громадянами майнового стану і доходів 2013».
Які є способи подання податкової декларації?
Податкова декларація подається до органу державної податкової служби в один із таких способів за вибором платника податку: - особисто платником або уповноваженою на це особою; - надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення; - засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством. При цьому поштове відправлення слід здійснити не пізніше, ніж за десять днів до закінчення граничного терміну подання декларації, встановленого статтею 49 Податкового кодексу України, а при поданні в електронній формі – не пізніше закінчення останньої години дня, у якому минає такий граничний термін (п.49.5 ПКУ).
Інформаційна зустріч із ЗМІ щодо новацій
Нещодавно в конференц - залі Харківської об’єднаної державної податкової інспекції відбулася зустріч першого заступника начальника ДПІ Станіслава Гражевського з представниками районних ЗМІ. Темою зустрічі було оговорення новацій в оподаткуванні. Під час виступу Станіслав Гражевський наголосив, що з 1 січня 2013 року платники податків, які працюють з касовими апаратами, отримали змогу звітувати до податкової в автоматичному режимі. Для цього слід модернізувати наявні касові апарати або ж придбати нові для формування контрольної касової стрічки в електронному вигляді до 1 липня 2013 року. Штрафів за помилки, допущені при освоєнні нової технології, в цей період не буде.
Крім того, він нагадав, що до 1 травня 2013 року триває кампанія декларування доходів, отриманих громадянами за 2012 рік. У цьому році декларацію можна подати не лише у паперовому вигляді, а й Інтерентом. Фізичні особи – власники нерухомого майна сплачують податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки протягом 60 днів із дня вручення повідомлення-рішення за місцем розташування об'єкта оподаткування через установи банків та поштові відділення. Якщо громадяни проживають у сільській (селищній) місцевості, вони можуть сплачувати податок через каси сільських (селищних) рад за квитанцією про прийняття податків і зборів. Наприкінці зустрічі Станіслав Гражевський висловив подяку усім, хто добровільно декларує свої доходи, виконуючи свій конституційний обов’язок, та своєчасно сплачує податки.
Новації щодо РРО- запитували-відповідаємо
Нещодавно у Харківській ОДПІ відбувся сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» з начальником управління податкового контролю юридичних осіб Молочною Лілією тему: «Запровадження РРО з контрольною стрічкою в електронній формі». Пропонуємо декілька запитань та відповідей, які були надані під час «гарячої лінії».
Як здійснюється підключення РРО, що створюють контрольну стрічку в електронному вигляді?
У суб’єктів господарювання існує два шляхи виконання вимог законодавства: перший – придбання РРО нового покоління, що створють контрольну стрічку в електронній формі та містять вбудовані модеми; другий – доопрацюванняіснуючої касової техніки та приєднання до неї відповідних модемів для передання звітної інформації. З цих питань рекомендуємо платникам звертатися дор центрів сервісного обслуговування.
Чи потрібно подавати звіт за фомою №3ВР-1 до податкового органу після установки модема на старий РРО?
Нормами законодавства змінено порядок подання звітності. Так, замість подання звітності на паперових носіях один раз на місяць передбачено подання звітності на базі технології розробленої НБУ, дротовимми каналами зв’язку. Для тих категорій платників, які відповідно до абзаців другого та третього п. 7 ст. 3 Закону про РРО дротовими або бездротовими каналами зв’язку, залишається обов’язковим подання звітності на паперових носіях за формою №3ВР-1 один раз на місяць до 15 числа місяця, наступного за звітним.
Чи має право юридична особа, яка здає в оренду приміщення отримувати орендні платежі у касу підприємства?
Норми п. 1 ст. 9 Закону України від 6 липня 1995 року №265/95-ВР ”Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” із змінами та доповненнями можуть застосовуватись при наданні послуг підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, крім підприємств торгівлі та громадського харчування, за умови проведення розрахунків у касі підприємств, установ і організацій з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних і завірених печаткою у встановленому порядку. У разі недотримання цієї умови, необхідно застосовувати реєстратор розрахункових операцій.
Чи повинен суб’єкт господарювання на загальній системі оподаткування реалізовувати продукцію на ринках, ярмарках без застосовування РРО?
Відповідно до п.3 Переліку окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 23 серпня 2000 року №1336, без застосування реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок і книг обліку розрахункових операцій може здійснюватися: - роздрібна торгівля на ринках, ярмарках (за винятком розташованих на їх території магазинів, кіосків, палаток, павільйонів, приміщень контейнерного типу). Згідно з п.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 23 серпня 2000 року №1336 із змінами і доповненнями, при реалізації продукції на ринках, ярмарках з лотка встановлений граничний розмір річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів (надання послуг) на один суб’єкта господарської діяльності в сумі 200 тис.грн. У разі перевищення зазначеного граничного розміру застосування реєстраторів розрахункових операцій є обов’язковим. Відповідно до п.2 Додатку до Постанови Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2001 року №121 «Про терміни переведення СПД на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням РРО», у разі перевищення граничного розміру розрахункових операцій, суб’єкт підприємницької діяльності зобов’язаний в місячний термін з дати перевищення річного обсягу розрахункових операцій зареєструвати реєстратор розрахункових операцій та проводити розрахунки з застосовуванням реєстратора розрахункових операцій.
Оподаткування доходів від продажу власної сільгосппродукції
Харківська об’єднана державна податкова інспекція нагадує, що доходи, отримані від продажу власної сільськогосподарської продукції не включаються до загального місячного або річного оподатковуваного доходу платника податку. Власна сільгосппродукція, це та, яка вирощена, відгодована, виловлена, зібрана, виготовлена, вироблена, оброблена або перероблена безпосередньо фізичною особою на земельних ділянках для ведення: садівництва або для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибні ділянки) або для індивідуального дачного будівництва; особистого селянського господарства або земельні частки (паї), виділені в натурі, сукупний розмір яких не перевищує 2 гектари. Водночас, якщо розмір земельних ділянок перевищує 2 гектари, доход від продажу сільськогосподарської продукції підлягає оподаткуванню на загальних підставах. Оподаткування доходів, отриманих від продажу власної сільгосппродукції визначено підпунктом 165.1.24 п.165.1 ст.165 Податкового Кодексу України.
Граничний строк подання податкової декларації
Харківська об’єднана державна податкова інспекція нагадує, якщо останній день строку подання податкової декларації припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається наступний за вихідним або святковим операційний (банківський) день. Однак, термін сплати податків і зборів, у такому випадку, не переноситься. Тобто, платник податків зобов’язаний самостійно сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку подання податкової декларації. При цьому, платник не повинен враховувати перенесення термінів подання звітності у зв’язку з вихідними чи святковими днями.
Так, наприклад, для платників ПДВ, які звітують щомісячно, останнім днем подання податкової декларації за березень 2013 року буде 22 квітня 2013 року, а останнім днем сплати податкового зобов’язання – 30 квітня 2013 року. Відповідна норма передбачена ст.49 та ст.57 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI зі змінами та доповненнями.
Члени садівницького товариства сплачують земельний податок
Харківська об’єднана державна податкова інспекція повідомляє, якщо земельні ділянки приватизовані громадянами - членами садівничого товариства і кожен громадянин отримав документ, що засвідчує його право на земельну ділянку, такі громадяни є платниками земельного податку. При цьому, від сплати земельного податку звільняються: інваліди першої і другої групи; фізичні особи, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років; пенсіонери (за віком); ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; фізичні особи, визнані законом особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Водночас, якщо члени садівничого товариства не оформили право на свою земельну ділянку, то платником земельного податку є садівниче товариство. При цьому, земельні ділянки загального користування також підлягають оподаткуванню. Нарахування сум земельного податку фізичним особам проводиться органами державної податкової служби, які до 1 липня поточного року видають платникові податкове повідомлення-рішення. Податок необхідно сплатити протягом 60 днів з дня вручення такого повідомлення-рішення. Плата за землю регламентована розділом XIII Податкового Кодексу України.
Сплата авансового внеску з податку на нерухомість для юридичних осіб
Харківська об’єднана державна податкова інспекція повідомляє, що юридичні особи-платники податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного року і до 1 лютого цього ж року подають органу ДПС за місцезнаходженням об’єкта нерухомості декларацію. У такій декларації річна сума податку розбивається рівними частками поквартально. Щодо новоствореної або нововведеної нерухомості декларація подається протягом місяця з дня виникнення права власності на неї. Податок сплачується авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, що наступає за звітним кварталом. Таким чином, останнім днем сплати авансового внеску за І квартал поточного року є 29 квітня 2013 року. Нагадуємо, що порядок обчислення та сплати сум податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, визначено ст. 265 Податкового кодексу України.
Списання безнадійного податкового боргу
Харківська об’єднана державна податкова інспекція повідомляє, що для списання безнадійного податкового боргу платнику податків необхідно звернутися до органу ДПС за місцем обліку з письмовою заявою, у якій зазначаються суми податків та зборів, що підлягають списанню.
До заяви обов’язково додаються документи, які підтверджують, що податковий борг вважається безнадійним. Нагадаємо, що під терміном «безнадійний» податковий борг слід розуміти: - податковий борг платника податків, визнаного в установленому порядку банкрутом, вимоги щодо якого не були задоволені у зв’язку з недостатністю майна банкрута; - податковий борг фізичної особи, яка: - визнана у судовому порядку недієздатною, безвісно відсутньою або оголошена померлою, у разі недостатності майна, на яке може бути звернуто стягнення; - померла, у разі недостатності майна, на яке може бути звернуто стягнення; - понад 720 днів перебуває у розшуку; - податковий борг платника податків, стосовно якого минув строк давності; - податковий борг платника податків, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин); - податковий борг платника податків, державна реєстрація якого припинена на підставі рішення суду, у зв’язку з чим до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців внесено відповідний запис. Крім того, безнадійним вважається борг, що залишився непогашеним після ліквідації платника податків, не пов’язаної з банкрутством. Порядок списання такого податкового боргу визначено постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року №1231.
Списання безнадійного податкового боргу платників податків регламентовано Порядком, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 14.12.2012 № 1329.
Своєчасно подайте декларацію про майновий стан і доходи
Харківська об’єднана державна податкова інспекція нагадує, що декларація подається органу державної податкової служби за місцем реєстрації платника (місцем проживання) за вибором в один із таких способів: - у паперовому варіанті безпосередньо до органу ДПС; - в електронній формі за допомогою засобів електронного зв’язку й із дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису згідно із законодавством; - надіслати поштою паперовий варіант декларації з повідомленням про вручення та з описом вкладеного. Якщо платник податків бажає подати декларацію про майновий стан і доходи за 2012 рік поштою, то поштове відправлення йому необхідно надіслати не пізніше ніж за десять днів до закінчення граничного терміну подання декларації. Тобто не пізніше 20 квітня 2013 року.
Звітуй дистанційно
Харківська об’єднана державна податкова інспекція нагадує, що для зручності обслуговування громадян Міністерством доходів і зборів України в цьому році впроваджено сервіс «Заповнення декларації про майновий стан і доходи», який дає змогу заповнювати декларацію в електронному вигляді.
Для користування цією послугою платникові необхідно мати електронний ключ цифрового підпису та відповідне програмне забезпечення, які надаються безкоштовно. На офіційному веб-порталі (www.sts.gov.ua) розміщено спеціальний банер «Декларування громадянами майнового стану і доходів», в якому детально пояснюється порядок заповнення податкової декларації та додатків до неї. Створення декларації складатиметься з трьох простих кроків. Перш за все платнику пропонуватиметься обрати відповідну категорію – „фізична особа-підприємець” або „громадянин”, потім варіант збереження заповненої декларації у паперовому чи електронному вигляді. І вже після цього перейти безпосередньо до заповнення документу. Користувач отримуватиме підказки щодо заповнення полів декларації.
Крім того, при заповненні відповідних рядків декларації здійснюватиметься логічний контроль заповнення розділів декларації та необхідних додатків до неї. Після внесення усіх необхідних даних та скріплення їх цифровим підписом декларація за бажанням платника або надсилатиметься до податкової, або зберігатиметься для друку у паперовому вигляді. Така новація позбавить громадян необхідності відвідувати податкову для звітування.