Харківська ОДПІ Харківської області ДПС повідомляє (20.03.2013)
Інтернет-семінар з питань декларування доходів, отриманих протягом 2012 року
Нещодавно, заступник начальника Харківської об’єднаної державної податкової інспекції Харківської області ДПС Юрій Голєніщев провів Інтернет - семінар на веб-сайті Харківської районної державної адміністрації - http://forum.khrda.gov.ua на тему: «Кампанія декларування доходів, отриманих протягом 2012 року». Наводимо деякі запитання, що надійшли від платників податків, та відповіді на них.
Чи можна включити до складу податкової знижки витрати, понесені у 2012 році фізичною особою на платне лікування? Які для цього потрібно надати документи до податкової інспекції?
Підпунктом 166.3.4 пункту 166.3 статті 166 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі - ПКУ) передбачено можливість включення до податкової знижки суми коштів, сплачених платником податку на користь закладів охорони здоров’я для компенсації вартості платних послуг з лікування такого платника податку або члена його сім’ї першого ступеня споріднення. Однак, пунктом 1 розділу ХІХ «Прикінцеві положення» ПКУ встановлено, що дана норма набирає чинності з 1 січня року, наступного за роком, у якому набере чинності закон про загальнообов’язкове державне соціальне медичне страхування. На сьогоднішній день в Україні закон про загальнообов’язкове державне соціальне медичне страхування не набрав чинності, отже, скористатися правом на податкову знижку за витратами, понесеними на платне лікування, неможливо.
Чи має право на податкову знижку працюючий студент, заочник, якщо оплата за навчання здійснювалась ним кредитними коштами?
Загальна сума податкової знижки, відповідно до ст.166 ПКУ, нарахована платнику податку в звітному році, не може перевищувати суми річного загального оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого як заробітна плата. Однак в Податковому кодексі не зроблено жодних застережень щодо безпосередніх джерел походження коштів, сплачених за навчання.
Відповідно до ст.1046 Цивільного кодексу за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку суму коштів (суму позики) або таку саму кількість речей такого самого роду й такої самої якості.
Таким чином, враховуючи те, що сума позики (кредиту) спрямована на оплату навчання, є поворотною і платник податку несе фактичні витрати на її повернення, такий платник має право брати витрати на оплату навчання кредитними коштами до розрахунку податкової знижки.
Яку передбачено відповідальність фізичної особи за несвоєчасне подання податкової декларації про майновий стан і доходи?
Відповідно до ст.164¹ Кодексу України про адміністративні правопорушення неподання або несвоєчасне подання громадянами декларацій про доходи чи включення до декларацій перекручених даних, неведення обліку або неналежне ведення обліку доходів і витрат, для яких законами України встановлено обов’язкову форму обліку, тягне за собою попередження або накладення штрафу у розмірі від 51 до 136 грн. (від трьох до п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян).
Дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за те саме порушення, тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі від 85 до 136 грн. (від п’яти до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян).
Чи може платник податку підтвердити факт оплати довідкою з вищого навчального закладу та отримати податкову знижку, якщо не збережено квитанції про оплату вартості навчання дитини в університеті?
Відповідно до п.п.166.2.1 п.166.2 ст.166 ПКУ до податкової знижки включаються фактично здійснені протягом звітного податкового року платником податку витрати, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами. Довідка з університету про те, що на рахунок цього навчального закладу надійшли кошти за навчання студента, не є платіжним документом. Тому для одержання податкової знижки слід пред’являти податковому органу виключно зазначені в Податковому кодексі України документи, зокрема квитанції, фіскальні або товарні чеки, прибуткові касові ордери.
Які існують обмеження прав платників податку на одержання податкової знижки?
Податкова знижка може бути надана виключно резиденту, який має реєстраційний номер облікової картки платника податку, а так само резиденту – фізичній особі, яка через свої релігійні переконання відмовилась від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомила про це відповідний орган державної податкової служби і має про це відмітку у паспорті.
Загальна сума податкової знижки, нарахована платнику податку в звітному податковому році, не може перевищувати суми річного загального оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого як заробітна плата, зменшена з урахуванням положень пункту 164.6 статті 164 Податкового кодексу. Якщо платник податку до кінця податкового року, наступного за звітним, не скористався правом на нарахування податкової знижки за наслідками звітного податкового року, таке право на наступні податкові роки не переноситься.
Який порядок оподаткування виграшів та призів?
Згідно з нормами ПКУ, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу включається дохід у вигляді виграшів та призів, окрім коштів, отриманих як виграш, приз у державну грошову лотерею в розмірі, що не перевищує 50 мінімальних заробітних плат, розмір якої встановлюється Законом (п.п 165.1.46 ПКУ). В розрахунку на 2012 рік – 53 650 грн.
Чи потрібно декларувати дохід, отриманий від надання послуг репетитора?
Фізичні особи можуть отримувати доходи, що підлягають оподаткуванню, але від осіб, які не є податковими агентами. Такими особами вважаються нерезидент або фізична особа, яка не має статусу суб'єкта підприємницької діяльності або не є особою, яка перебуває на обліку в органах ДПС як особа, яка здійснює незалежну професійну діяльність. Громадянин, який одержує доходи від особи, яка не є податковим агентом щодо податку на доходи фізичних осіб, зобов'язаний включити суму таких доходів до складу загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію про майновий стан і доходи за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок з суми таких доходів.
Чи має право на податкову знижку ФО, яка скористалася умовами молодіжного житлового кредиту?
Якщо умовами молодіжного житлового кредиту передбачено повну або часткову компенсацію за рахунок бюджетних коштів відсотків за таким кредитом, то претендувати на податкову знижку одержувач такого молодіжного кредиту може тільки в частині особисто сплачених ним процентів, але при дотриманні інших умов, виконання яких є обов’язковим для отримання права на податкову знижку. При повній компенсації процентів за кредитом за рахунок бюджетних коштів платник податку не має законодавчих підстав на податкову знижку за таким кредитним договором.
Чи має право скористатися податковою знижкою за іпотечним кредитуванням один із членів подружжя за вибором, коли об’єкт іпотеки знаходиться у спільній власності?
Згідно з пп.166.3.1 п.166.3 ст.166 ПКУ платник податку має право включити до податкової знижки у зменшення оподатковуваного доходу платника податку за наслідками звітного податкового року, визначеного з урахуванням положень п.164.6 ст.164 ПКУ, частину суми процентів, сплачених таким платником податку за користування іпотечним житловим кредитом, що визначається відповідно до ст.175 ПКУ. Платник податку - резидент має право включити до податкової знижки частину суми процентів за користування іпотечним житловим кредитом, наданим позичальнику в національній або іноземній валютах, фактично сплачених протягом звітного податкового року (п.175.1 ст.175 ПКУ).
Зокрема, п.175.2 ст.175 ПКУ визначено, що у разі якщо будинок (квартира, кімната) купується за рахунок іпотечного житлового кредиту, частина суми процентів, що включається до податкової знижки платника податку - позичальника іпотечного житлового кредиту, дорівнює добутку суми процентів, фактично сплачених платником податку протягом звітного податкового року в рахунок його погашення, і коефіцієнта, що враховує мінімальну площу житла для визначення податкової знижки, розрахованого відповідно до п.175.3 цієї статті. Отже, право включити до складу податкової знижки частину суми процентів за користування іпотечним житловим кредитом має той член подружжя, який є позичальником такого кредиту.
Чи має право ФОП на податкову знижку при отриманні доходів від підприємницької діяльності?
Згідно з п.166.3 ст.166 розділу IV ПКУ платник податку має право включити до податкової знижки у зменшення оподатковуваного доходу платника податку за наслідками звітного податкового року, визначеного з урахуванням положень пункту 164.6 статті 164 цього Кодексу, фактично здійснені ним протягом звітного податкового року витрати. Перелік витрат, дозволених до включення до податкової знижки визначено у п. 166.3 ст.166 ПКУ.
При цьому, відповідно до п.п.166.4.2 п.166.4 ст.166 ПКУ загальна сума податкової знижки, нарахована платнику податку в звітному податковому році, не може перевищувати суми річного загального оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого як заробітна плата, зменшена з урахуванням положень пункту 164.6 статті 164 цього Кодексу.
Згідно з п.п.14.1.48 п.14.1 ст.14 ПКУ заробітна плата для цілей розділу ІV цього Кодексу - основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) платнику податку у зв’язку з відносинами трудового найму згідно із законом. Отже, фізична особа – підприємець не має право на податкову знижку щодо доходів, одержаних від підприємницької діяльності.
Про новації в оподаткуванні йшлося підчас інформаційної зустрічі із районними ЗМІ
Про новації в оподаткуванні йшлося підчас інформаційної зустрічі із районними ЗМІ
Спілкуючись з журналістами, перший заступник Харківської ОДПІ Станіслав Гражевський зазначив, що сьогодні податкова націлена на покращення процесу адміністрування податків та подальшій детінізації економіки. При цьому, головна мета податківців – зробити простіше сам процес сплати податків та запропонувати представникам бізнесу і громадянам сучасні комп’ютерні технології спілкування. Так, завдяки впровадженню податковою службою ІТ-інновацій, зокрема, щодо можливості надання декларацій в електронному вигляді, платники економлять свій час, не витрачая його на похід до податкової інспекції.
Для власників РРО запроваджується використання РРО з контрольною стрічкою в електронній формі та дистанційне подання звітності до органів ДПС, що спростить процес формування та надання звітності, так як звітність формується автоматично. Наприкінці зустрічі Станіслав Гражевський нагадав, що 30 квітня – останній день подання декларації про майновий стан та доходи, отримані у 2012 році та закликав громадян добросовісно виконати свій конституційний обов’язок.
Чергове засідання «круглого столу» у податковій
У ході засідання, яке відбулося у Харківській ОДПІ, очільник податкової Андрій Криволапов зазначив, що завдання, поставлене перед податківцями за січень-лютий 2013 року виконано на 101,1%, до Зведеного бюджету надійшло 73,1 млн. грн., додатково надійшло 793,5 тис. грн. Пріоритети роботи податківців лишаються незмінними – це якісне обслуговування платників податків із застосуванням новітніх технологій, спрощення документообігу, мінімум витрат робочого часу на спілкування з податківцями.
У ході засідання було акцентовано увагу, що з січня 2013 року триває кампанія декларування доходів громадян за 2012 рік фізичними особами, яка є одним із елементів виховання та підвищення податкової культури громадян. Присутніх було проінформовано про можливості заповнення та подання декларації в електронному вигляді, не відвідуючі податкові органи за місцем реєстрації. На завершення заходу Андрій Криволапов висвітлив основні напрями роботи податкової інспекції в поточному році та відповів на чисельні запитання присутніх.
Послуги у сфері інформатизації та ПДВ
Тимчасово, з 1 січня 2013 року до 1 січня 2023 року, звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з постачання програмної продукції. Водночас, постачання послуг з проектування, видання, програмування, тестування, інсталяції, впровадження, обслуговування програмних та програмно-технічних засобів не відноситься до визначення програмної продукції. Нагадаємо, що відповідно до діючої норми Податкового кодексу України програмною продукцією є: - результат комп’ютерного програмування у вигляді операційної системи, системної, прикладної, розважальної, навчальної комп’ютерної програми (їх компонентів), а також у вигляді інтернет-сайтів чи онлайн-сервісів;
- криптографічні засоби захисту інформації. Таким чином, звільнення від оподаткування податком на додану вартість не поширюється на операції з постачання послуг у сфері інформатизації. Відповідна норма передбачена пп.26.1 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України (зміни внесені Законом України від 05 липня 2012 року № 5091-VI «Про внесення змін до р.XX «Перехідні положення» ПКУ щодо особливостей оподаткування суб’єктів індустрії програмної продукції»).
Підстави для нарахування податкової знижки
Громадяни, які мають право на податкову знижку та бажають його реалізувати, можуть повернути частину податку на доходи фізичних осіб, сплаченого протягом 2012 року із заробітної плати. Для цього їм необхідно заповнити та подати до податкової інспекції за місцем своєї реєстрації річну податкову декларацію про майновий стан і доходи (податкову декларацію). Разом із декларацією подаються документи для підтвердження витрат, що включаються до податкової знижки. У 2013 році платники податку таку податкову декларацію можуть подати упродовж всього року. Нагадаємо, що витрати, які включаються до податкової знижки, умови та підстави для її нарахування визначені у ст.166 Податкового кодексу України. Водночас у 2013 році не надаватиметься податкова знижка на суму коштів, сплачених платником податку на користь закладів охорони здоров’я для компенсації вартості платних послуг з лікування такого платника податку або члена його сім’ї першого ступеня споріднення за наслідками 2012 року. Така знижка буде застосовуватися лише після прийняття закону про обов’язкове медичне страхування (п.1 Прикінцевих положень ПКУ). Підстави для нарахування податкової знижки та конкретні суми відображаються платником податку у річній податковій декларації. При цьому, разом з декларацією заповнюється додаток 6 до декларації (перелік сум витрат, що включаються до складу податкової знижки). Суму податку до повернення платник розраховує самостійно.
Реєстрація неприбуткових установ та організацій
Для включення до Реєстру неприбуткових установ або організацій платнику податків необхідно подати до територіального органу ДПС за своїм місцезнаходженням реєстраційну заяву за формою 1-РН, а також копії установчих документів. Органи ДПС можуть здійснювати перевірку відомостей, що містяться в поданих документах. За результатами перевірки та на підставі поданої заяви орган ДПС включає неприбуткову установу або організацію до Реєстру та присвоює їй відповідну ознаку неприбутковості. За результатами розгляду заяви, установчих документів територіальним органом ДПС нижчого рівня за місцезнаходженням неприбуткової установи та організації приймається рішення про: - внесення, повторне внесення неприбуткової установи або організації до Реєстру; - відмову у внесенні неприбуткової установи або організації до Реєстру; - присвоєння неприбутковій установі або організації іншої ознаки неприбутковості. Рішення за затвердженою формою готується у двох примірниках - перший надається неприбутковій установі або організації, а другий залишається в територіальному органі ДПС нижчого рівня. Форма реєстраційної заяви платника податку 1-РН та Форма рішення про внесення до Реєстру неприбуткових установ та організацій визначена Положенням про Реєстр неприбуткових установ та організацій, яке затверджене наказом Міністерства фінансів України від 24.01.2013 № 37 (набрав чинності з 12.03.2013).
Спрощена система оподаткування при здаванні в оренду нерухомого майна
Відповідно до ст. 298 Податкового кодексу України для обрання або переходу на спрощену систему оподаткування суб’єкт господарювання подає до органу державної податкової служби заяву. У заяві зазначається, зокрема, місце провадження господарської діяльності. Якщо фізична особа – підприємець – платник єдиного податку надає власне нерухоме майно в оренду, то у заяві про право застосування спрощеної системи оподаткування в графі «Місце провадження господарської діяльності» зазначає усі адреси розташування такого нерухомого майна. У разі зміни місця провадження господарської діяльності відповідна заява про це подається платниками єдиного податку І та ІІ груп не пізніше 20 числа місяця, наступного за місяцем, у якому відбулась така зміна. Платники ІІІ-VI груп заяву подають разом із податковою декларацією за період, у якому відбулася зміна місця провадження господарської діяльності.
Особливості заповнення декларації екологічного податку за І квартал 2013 року
При обчисленні податкових зобов’язань по екологічному податку за: - викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення; - викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин пересувними джерелами забруднення; - скиди забруднюючих речовин у водні об’єкти; - розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об’єктах за період з 01.01.2013 по 03.01.2013 року включно платники екологічного податку застосовують 75 відсотків від ставок екологічного податку, передбачених статтями 243, 244, 245 і 246 Податкового кодексу України, що діяли у 2012 році. А починаючи з 04.01.2013 року – 75 відсотків від нових ставок екологічного податку, передбачених Законом України від 20 листопада 2012 року №5503-VI «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо перегляду ставок деяких податків і зборів» (далі – Закон №5503, Кодекс). Аналогічно, застосовуються ставки збору при обчисленні податкових зобов’язань по екологічному податку за утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені) та тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками понад установлений особливими умовами ліцензії строк. Нагадаємо, що Законом України від 20 листопада 2012 року № 5503-VІ „Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо перегляду ставок деяких податків і зборів” змінено ставки екологічного податку, які передбачені статтями 243 - 248 Кодексу, а саме вони збільшені в середньому на 7,9 відсотки. Норми цього Закону застосовуються з моменту набрання ним чинності, тобто з дня його офіційного опублікування (04.01.2013 р.). Таким чином, у зв’язку зі зміною ставок платники екологічного податку за I квартал 2013 року подають до органів ДПС одну податкову декларацію екологічного податку за звітний період та відповідні додатки 1 - 7 до податкової декларації у двох примірниках. Тобто починаючи з 1 січня по 3 січня ц.р. включно за ставками екологічного податку, які діяли з 1 січня по 3 січня ц.р., а з 4 січня по 31 березня ц.р. включно згідно Закону № 5503. Відповідно при обчисленні податкових зобов’язань по екологічному податку за II, ІІІ та ІV квартали ц.р. застосовуються ставки податку, встановлені Законом № 5503. При цьому, за податковими зобов’язаннями з екологічного податку, що виникли з 1 січня 2013 року до 31 грудня 2013 року включно, ставки податку становлять 75 відсотків від ставок, передбачених статтями 243 - 246 Кодексу (у 2012 році – становили 50 відсотків).