Харківська ОДПІ Харківської області ДПС повідомляє (25.02.2013)
Декларуємо доходи – отримуємо податкову знижку
Під час брифінгу на тему «Декларування - 2013» начальник Харківської ОДПІ Андрій Криволапов акцентував увагу на випадках, коли громадяни зобов’язані подавати річну податкову декларацію і коли мають право на податкову знижку. Зокрема, він нагадав, що до 1 травня поточного року необхідно подати декларацію про доходи за 2012 рік, якщо: - отримали подарунки від особи, яка не є податковим агентом; - здавали майно в оренду або в суборенду особі, яка не є податковим агентом; - самостійно були виявлені чи нараховані органами ДПС доходи, які раніше не були обкладені податком на доходи фізичних осіб (ПДФО); - дохід у вигляді неустойки, штрафів або пені, фактично одержаних як відшкодування матеріальної або моральної шкоди від особи, яка не є податковим агентом, крім окремих випадків (пп. 164.2.14 ст.164 Податкового кодексу України); - є заборгованості, за якою минув термін позовної давності, і з цієї суми не було утримано ПДФО; - отримали інвестиційні прибутки; - одержали дохід у вигляді вартості успадкованого майна та інші випадки.
Андрій Криволапов також зауважив, що до кінця поточного року податківці прийматимуть декларації про доходи від громадян, які бажають скористатися своїм правом на податкову знижку. Йдеться, насамперед, про компенсацію грошових витрат за оплату навчання у вишах і середніх технічних навчальних закладах, переобладнання автомобілів на види палива, які менше забруднюють довкілля, на сплату процентів за іпотечним житловим кредитом тощо. Податківець також поінформував, що за неповні два місяці деклараційного року до інспекції надійшло близько 100 декларацій і закликав громадян не відкладати на останні дні візит до податкової інспекції.
Пріоритети роботи податкової – якісне обслуговування платників
Про це розповів перший заступник начальника Харківської ОДПІ Станіслав Гражевський під час зустрічі з місцевими засобами масової інформації. За січень 2013 року до Зведеного бюджету надійшло 32,4 млн. грн., при цьому, до Державного бюджету зібрано 13,5 млн. грн., а до Місцевого бюджету - 18,9 млн. грн. Надходження до Місцевого бюджету у порівнянні з аналогічним періодом минулого року зросли майже на 1 млн. грн., план виконано на 106,1%.
Станіслав Гражевський зазначив, що пріоритети роботи ДПІ у 2013 році лишаються незмінними – це якісне обслуговування платників податків із застосуванням новітніх технологій, спрощення документообігу, мінімум витрат робочого часу на спілкування з податківцями та максимум часу на основну діяльність. Що стосується новацій в оподаткуванні, то з 1 січня 2013 року по 31 грудня 2013 року включно ставку податку на прибуток підприємств знижено з 21% до 19 відсотків, а для суб'єктів індустрії програмної продукції, які застосовують особливості оподаткування – ставка податку становить 5 відсотків. Докорінно змінено підхід до декларування та сплати платниками податку на прибуток податкових зобов’язань.
Податкова служба створює комфортні умови для платників податків
Про це повідомив під час засідання «круглого столу» з керівниками бюджетоутворюючих підприємств району начальник Харківської ОДПІ Андрій Криволапов. Під час спілкування з керівником районної ДПІ представники бізнесу обговорили податкові питання, можливості нових сервісів від ДПС, законодавчі новації, а також зміни у роботі податкової служби.
Зокрема, Андрій Криволапов повідомив, що за перший місяць поточного року платники податків району сплатили до бюджету країни 32,4 млн. грн. За його словами, це результат партнерських стосунків між бізнесом та податковою, зміни напрямків діяльності відомства та його переорієнтації на ефективне відпрацювання тіньового сектору економіки.
Що ж стосується сумлінних платників, то як запевнив Андрій Криволапов, податкова служба і надалі буде створювати для них максимально комфортні умови. «Наша основна мета – зробити процес сплати податків простим і зручним. Що б кожен, хто хоче чесно працювати міг це зробити без усяких перешкод», - підкреслив фахівець.
Деклараційна кампанія триватиме до 1 травня 2013 року
Начальник управління оподаткувування фізичних осіб Харківської ОДПІ Людмила Яхно повідомила, що кампанія по декларуванню доходів громадян, що розпочалася 1 січня, закінчиться 30 квітня. «Відповідно до норм Податкового кодексу громадяни зобов'язані в 2013 році подати податкову декларацію й самостійно сплатити податок на доходи фізичних осіб, якщо протягом 2012 року вони одержували доходи, зокрема: від осіб, які не є податковим агентом; які не підлягають оподатковуванню під час їхнього нарахування або виплати, але не звільнені від оподатковування; отримані від двох або більше податкових агентів у вигляді заробітної плати або по цивільно-правових договорах, і при цьому загальна річна сума таких доходів перевищує 120 розмірів мінімальної заробітної плати, установленої законом на 1 січня звітного податкового року (в 2012 році - 128 760 грн. (1073x120). Громадяни, які згідно із Податковим кодексом зобов'язані подавати декларацію, подають її до 1 травня, тобто, 30 квітня є останнім днем подачі декларації», - сказала вона.
Людмила Яхно також відзначила, що податкова декларація заповнюється громадянином самостійно або іншою особою, нотаріально уповноваженим здійснювати таке заповнення. «Податковим кодексом передбачено, що податкова декларація подається в орган державної податкової служби на вибір платника податків, а саме: особисто або уповноваженим на це особою; відправляється поштою з повідомленням про вручення й з описом; коштами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови про реєстрацію електронного підпису», - сказала вона.
Для користування послугою платникові потрібно буде мати електронний ключ цифрового підпису й відповідне програмне забезпечення, які надаються безкоштовно.
Сучасна форма подання декларації: зручно і швидко!
Триває деклараційна кампанія стосовно доходів громадян отриманих у 2012 році. У 2013 році, вперше, для громадян введенню новий формат подання податкової декларації: в електронному вигляді через мережу Інтернет з одержанням електронних ключів цифрового підпису. Електронний сервіс подання декларації через мережу Інтернет діє цілком безкоштовно. Електронний ключ (цифровий підпис) та програмний продукт можна цілком безкоштовно отримати у центрах сертифікації електронних ключів (детальну інформацію можна отримати на Інтернет сторінці www.cskidd.gov.ua).
Відправити до податкової декларацію про доходи можна з дому або офісу, що економить значно економить час і автоматично в програмі підготовки декларації виправляє арифметичні помилки. Крім того, якщо декларація подається в електронному вигляді немає необхідності дублювати її на паперових носіях та зберігати впродовж тривалого часу.
На Інтернет сайті ДПС України (www.sts.gov.ua) міститься сервіс «Заповнення декларації OnLine», при поданні декларації про доходи у електронному вигляді з допомогою цього сервісу є можливість детально ознайомитися з заповненням декларації та її додатками, розташуванні інформаційних і консультаційних матеріалів з питань декларування доходів.
Подання декларації через мережу Інтернет – зручно, сучасно, престижно!
Податок на нерухомість – у центрі уваги громадськості
Про всі нюанси нового податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, запровадженого з 01.01.2013 року, розповів під час зустрічі з громадськими організаціями начальник Харківської ОДПІ Андрій Криволапов. Під час зустрічі увага акцентувалася на аспектах застосування нового податку на практиці. Зокрема, як зазначалося, до платників податку на нерухоме майно належать власники об’єктів житлової нерухомості – фізичні особи, а також юридичні особи, які створені, зареєстровані та здійснюють діяльність відповідно до чинного законодавства.
Ставки податку встановляють сільські, селищні або міські ради за 1 м2 житлової площі об’єкта нерухомості. Базою оподаткування є житлова площа об’єкта житлової нерухомості. Андрій Криволапов підкреслив, що податкові органи, обчислюють суму податку на нерухоме майно для фізичних осіб і до 1 липня звітного року за місцезнаходженням об’єкта житлової нерухомості та надсилають податкове повідомлення-рішення про суму податку, що підлягає сплаті, а також платіжні реквізити.
Юридичні ж особи, на відміну від фізичних, самостійно на підставі документів, що підтверджують право власності на такий об’єкт, обчислюють суму цього податку станом на 1 січня звітного року і до 1 лютого цього року вже надали до органу ДПС за місцезнаходженням об’єкта оподаткування декларацію з розбивкою річної суми рівними частками поквартально.
Запитували про податок на нерухоме майно
Нещодавно, начальник управління оподаткування юридичних осіб Харківської об’єднаної державної податкової інспекції Харківської області ДПС Тамара Ракитянська провела сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему: «Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки» у ході якого надала вичерпні відповіді на запитання платників податків. Пропонуємо декілька запитань та відповідей, які були надані під час «гарячої лінії».
Хто сплачує податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки?
Відповідно до п.265.1 ст. 265 розділу ХІІ Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі – ПКУ) платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об’єктів житлової нерухомості.
Які строки сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки?
Податкове зобов’язання за звітний рік з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачується: а) фізичними особами - протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення; б) юридичними особами - авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, що наступає за звітним кварталом, які відображаються в річній податковій декларації.
Які пільги встановлені із сплати податку?
Пунктом 265.4 ст. 265 ПКУ передбачено пільги із сплати податку, а саме: база оподаткування об’єкта житлової нерухомості, що перебуває у власності фізичної особи - платника податку, зменшується: а) для квартири - на 120 кв. метрів; б) для житлового будинку - на 250 кв. метрів. Таке зменшення надається один раз за базовий податковий (звітний) період і застосовується до об’єкта житлової нерухомості, у якій фізична особа - платник податку зареєстрована в установленому законом порядку, або за вибором такого платника до будь-якого іншого об’єкта житлової нерухомості, який перебуває в його власності.
Особливості застосування пільги з податку на нерухомість
Фізична особа - платник податку може скористатися пільгою зі сплати податку на нерухоме майно. А саме – зменшити базу оподаткування об'єкта житлової нерухомості, що перебуває у власності: для квартири - на 120 м2, для житлового будинку - на 250 м2. Таке зменшення надається один раз за базовий податковий (звітний) період і застосовується до об'єкта житлової нерухомості, у якому фізична особа - платник податку зареєстрована в установленому законом порядку, або ж за вибором платника до будь-якого іншого об'єкта житлової нерухомості, який перебуває в його власності. Якщо ж платник податків виявить бажання застосувати пільгу до іншого об’єкта житлової нерухомості, який перебуває в його власності, йому потрібно надати до 1 липня 2013 року письмове звернення (заяву) до податкового органу за місцем реєстрації.
За наявності у платника податку кількох об'єктів оподаткування база оподаткування визначається окремо за кожним з таких об’єктів. Нагадаємо, що ставки податку встановлюються сільською, селищною або міською радою в таких розмірах за 1 кв. метр житлової площі об'єкта житлової нерухомості: - для квартир, житлова площа яких не перевищує 240 м2, та житлових будинків, житлова площа яких не перевищує 500 м2, ставки податку не можуть перевищувати 1% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року; - для квартир, житлова площа яких перевищує 240 м2, та житлових будинків, житлова площа яких перевищує 500 м2, ставка податку становить 2,7 % розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року. Відповідно до статті 8 Закону України від 06 грудня 2012 року „Про Державний бюджет України на 2013 рік” встановлений розмір мінімальної зарплати станом на 01 січня 2013 року в розмірі – 1147 гривень.
Звільняються від подання Декларації про майновий стан і доходии
Податковим законодавством визначені випадки, в яких особи можуть не подавати декларацію про майновий стан і доходи, зокрема, якщо станом на кінець звітного податкового року особи: - є неповнолітніми або недієздатними особами і при цьому перебувають на повному утриманні інших осіб (у тому числі батьків) або держави; - перебувають у розшуку; - перебувають на строковій військовій службі. Також, не подають декларацію особи, які станом на останній день строку подання декларації перебувають під арештом або є затриманими чи засудженими до позбавлення волі, перебувають у полоні або ув’язненні на території інших держав.
Крім того, від подання декларації про майновий стан і доходи звільняються особи у разі отримання доходів: - від податкових агентів, які не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу; - виключно від одного податкового агента незалежно від виду та розміру нарахованого (виплаченого, наданого) доходу, крім випадків, прямо передбачених Податковим кодексом України (наприклад, пп. 170.9.1 п. 170.9 ст. 170, пп. 169.4.4 п. 169.4 ст. 169, пп. 164.2.7 п. 164.2 ст. 164, пп. 164.2.7 п. 164.2 ст. 164); - від операцій продажу (обміну) майна, дарування, при нотаріальному посвідченні договорів, за якими був сплачений податок; - у вигляді об’єктів спадщини, які оподатковуються за нульовою ставкою; - від двох і більше податкових агентів, і при цьому загальна річна сума оподатковуваних доходів, нарахованих (виплачених, наданих) такими податковими агентами не перевищує у 2012 році 128760 грн. Звертаємо увагу, що доходи, які не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу, визначені ст.165 Податкового кодексу України. Порядок подання річної декларації про майновий стан і доходи визначено ст.179 Податкового кодексу України.
Правильно оподатковуємо доходи від продажу нерухомості
Харківська ОДПІ нагадує, що порядок оподаткування операцій з продажу (обміну) об’єктів нерухомого майна визначено ст. 172 Податкового кодексу України. Доходи, одержані від продажу об’єктів нерухомості, обкладають податком на доходи фізичних осіб за ставкою 5%. У разі, коли продавцем нерухомості є фізична особа-нерезидент, ставка податку становить 15% (17%) від договірної вартості об’єкта, але не нижче його оціночної вартості.
< Доход фізичної особи від продажу нерухомості не обкладають податком у разі одночасного виконання трьох умов: 1. продається житловий будинок, квартира або їхня частина, кімната, садовий (дачний) будинок (включаючи земельну ділянку, на якій розташовані такі об'єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі), а також земельна ділянка, розмір якої не перевищує норм безоплатної передачі землі, установлених ст.121 Земельного кодексу України залежно від її призначення; 2. продаж одного з перелічених об’єктів відбувається вперше у звітному календарному році; 3. вказана нерухомість перебуває у власності платника понад три роки. Водночас, якщо об’єкт нерухомості перейшов у спадок, виконання цієї умови не потрібне. p>Якщо вказані умови дотримані, то сплачувати податок та, відповідно, подавати податкову декларацію про майновий стан і доходи продавець не повинен.