Харківська ОДПІ Харківської області ДПС повідомляє (28.11.2012)
Особливості відшкодування ПДВ
Нещодавно, перший заступник начальника Харківської об’єднаної державної податкової інспекції Харківської області ДПС Станіслав Гражевський провів сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему: «Особливості відшкодування ПДВ» у ході якого надав вичерпні відповіді на запитання платників податків. Пропонуємо декілька запитань та відповідей, які були надані під час «гарячої лінії».
В якому звітному (податковому) періоді платник податку, який є зареєстрованим як платник ПДВ менш ніж 12 календарних місяців, має право задекларувати бюджетне відшкодування?
Згідно із п. 200.5 ст. 200 р. V Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-VI із змінами та доповненнями (далі – ПКУ) не мають права на отримання бюджетного відшкодування особи, які: були зареєстровані як платники цього податку менш ніж за 12 календарних місяців до місяця, за наслідками якого подається заява на бюджетне відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів); мали обсяги оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців менші, ніж заявлена сума бюджетного відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів).
Тобто, платник податку, вперше з моменту реєстрації платником ПДВ, має право задекларувати бюджетне відшкодування в податковій декларації з ПДВ, яка буде подаватися ним за наслідками 12 календарного місяця, що настає за місяцем його реєстрації платником ПДВ, за умови виконання вимог п.200.5 ст.200 р.V ПКУ. При цьому, якщо нарахування податкового кредиту відбулося внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів, то такий платник податку має право на бюджетне відшкодування незалежно від терміну його реєстрації платником ПДВ за умови дотримання інших вимог щодо декларування та отримання права на бюджетне відшкодування.
Чи має право особа при анулюванні реєстрації платника ПДВ на повернення суми ПДВ, що задекларована в рахунок зменшення податкових зобов’язань наступних податкових періодів?
Відповідно до пп.14.1.18 п.14.1 ст.14 ПКУ бюджетне відшкодування - відшкодування від’ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у р.V ПКУ. Якщо товари/послуги, необоротні активи, суми податку по яких були включені до складу податкового кредиту, не були використані в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності, такий платник податку в останньому звітному (податковому) періоді не пізніше дати анулювання його реєстрації як платника податку зобов’язаний визначити податкові зобов’язання по таких товарах/послугах, необоротних активах виходячи із звичайної ціни відповідних товарів/послуг чи необоротних активів, крім випадків анулювання реєстрації як платника податку внаслідок реорганізації платника податку шляхом приєднання, злиття, перетворення, поділу та виділення відповідно до закону (п.184.7 ст.184 ПКУ).
У разі якщо платник податку, реєстрація якого анулюється, має податкові зобов’язання за результатами останнього податкового періоду, така сума податку враховується в суму зменшення бюджетного відшкодування, а в разі його відсутності у строки, визначені ПКУ, платник зобов’язаний погасити суму податкових зобов’язань або податкового боргу з цього податку, що виникли до такого анулювання, за їх наявності, незалежно від того, залишатиметься така особа зареєстрованою як платник цього податку на день сплати такої суми податку чи ні (п.184.8 ст.184 ПКУ). Враховуючи зазначене, повернення суми ПДВ, яка задекларована платником податку в рахунок зменшення податкових зобов’язань наступних податкових періодів та яка залишається непогашеною податковими зобов’язаннями, що нараховані ним при анулюванні реєстрації платника ПДВ, нормами ПКУ не передбачено.
Який порядок автоматичного бюджетного відшкодування ПДВ?
Згідно із п.200.18 ст.200 ПКУ платники податку, які мають право на бюджетне відшкодування відповідно до цієї статті, подали відповідну заяву та відповідають критеріям, визначеним п.200.19 цієї статті, мають право на автоматичне бюджетне відшкодування податку. Автоматичне бюджетне відшкодування здійснюється за результатами камеральної перевірки, яка проводиться протягом 20 календарних днів, наступних за граничним терміном отримання податкової декларації, та відповідно до вимог, визначених ст.76 ПКУ. Орган державної податкової служби зобов’язаний протягом трьох робочих днів після закінчення перевірки надати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає автоматичному відшкодуванню з бюджету.
Орган Державного казначейства України надає платнику податку суму автоматичного бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом трьох операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби. Посадові особи органів державної податкової служби та органів Державного казначейства України в разі порушення визначених у п.200.18 цієї статті термінів відшкодування несуть відповідальність відповідно до закону. Для отримання права на автоматичне бюджетне відшкодування сум податку на додану вартість платник податку повинен одночасно відповідати критеріям, визначеним п.200.19 ст.200 ПКУ.
Критерії оцінки платника, відповідність яким надає такому платнику податку право на отримання автоматичного бюджетного відшкодування сум ПДВ, побудовані на аналізі даних його звітних показників та наявної податкової інформації. Пунктом 200.20 ст.200 ПКУ передбачено, що визначення відповідності платника податку зазначеним критеріям проводиться в автоматизованому режимі протягом 15 календарних днів після граничного терміну подачі звітності.
Відповідно до п.200.21 ст.200 ПКУ у разі невідповідності за висновком органу державної податкової служби платника податку визначеним цією статтею критеріям та відсутності в такого платника права на автоматичне бюджетне відшкодування податку орган державної податкової служби зобов’язаний протягом 17 календарних днів після граничного терміну подачі звітності повідомити платника податку про відповідне рішення та надати детальні пояснення і розрахунки за критеріями, значення яких не дотримано. Відповідне рішення може бути оскаржене платником податку у встановленому порядку. Якщо орган державної податкової служби у встановлений термін не надіслав платнику податку зазначеного повідомлення, вважається, що такий платник відповідає критеріям для одержання права на автоматичне бюджетне відшкодування податку.
Зворотній зв’язок з громадянами
Впродовж січня-листопада 2012 року до Харківської об’єднаної державної податкової інспекції надійшло на розгляд 92 письмових звернення, що на 32 звернення більше, ніж в аналогічному періоді минулого року. Аналіз звернень громадян вказує на те, що особливо актуальними питаннями є: контрольно – перевірочна робота суб’єктів господарювання -46; інформування про ухилення від сплати податків -22; оподаткування доходів підприємницької діяльності - 8. Усі звернення ретельно розглянуті в законодавчо встановлені терміни.
Керівництвом та посадовими особами ДПІ відповідно до затверджених графіків проводяться особисті та виїзні особисті прийоми громадян. За цей період прийнято 14 громадян. Під час особистих прийомів найбільш актуальними були питання щодо оподаткування доходів підприємницької діяльності, реєстрації платником ПДВ, переходу на електронну звітність та застосування спрощеної системи оподаткування. Майже усі проблемні питання з якими звернулися громадяни на прийомі були вирішені. Податківці й надалі сприятиме діалогу з громадськістю, оскільки вчасне реагування на проблемні питання, викладені у зверненнях, виявлення причин їх надходжень та усунення порушень та недоліків допоможе підтримувати в край необхідний зворотній зв’язок.
Надходження до бюджету держави від платників Харківського району зросли
Про це повідомив начальник Харківської об’єднаної державної податкової інспекції Андрій Криволапов під час прес-конференції із районними ЗМІ. Він зазначив, що завдання за 10 місяців поточного року по наповненню бюджетів всіх рівнів виконано на 115,7%, додатково надійшло до бюджету 63,7 млн. грн., що у порівнянні з аналогічним періодом минулого року на 41,7% більше, або на 138 млн. грн. На сьогодні ДПС України запроваджено для платників податків низку додаткових сервісів: «Черговий по країні», «Пульс податкової», «Дізнайся більше про свого бізнес – партнера», «Єдина база податкових знань», «Реєстр платників ПДВ» та інші.
У рамках розширення електронних сервісів для платників податків, які звітують в електронній формі, запроваджено надсилання електронною поштою довідки про відсутність заборгованості з податків і зборів (обов’язкових платежів), що контролюються органами державної податкової служби на електронний запит платників податків.
Крім того, платники податків Харківської області можуть безкоштовно отримати ключі електронного цифрового підпису у пункті реєстрації користувачів при ДПС у Харківській області, який розташований за адресою: м. Харків, Держпром, 6 під’їзд, 2 поверх, к. 121., тел.702-86-17
Чергова зустріч з громадськістю
Нещодавно начальник Харківської об’єднаної державної податкової інспекції Андрій Криволапов зустрівся з громадськими організаціями Харківського району. Темою обговорення були підсумки роботи ДПІ за 10 місяців 2012 року та новації в застосуванні РРО. Андрій Криволапов повідомив, що за січень-жовтень 2012 року було зібрано до Зведеного бюджету 469,4 млн. грн., завдання виконано на 115,7%, додатково надійшло до бюджету 63,7 млн. грн. До Державного бюджету зібрано 283,5 млн. грн., що становить 120%, додатково надійшло 47,2 млн. грн., а до Місцевого бюджету зібрано 185,9 млн. грн., що становить 109,8% та на 16,6 млн. грн. більше від встановленого завдання.
Надходження до Зведеного бюджету за січень-жовтень 2012 року у порівнянні з аналогічним періодом минулого року зросли на 41,7%, або на 138 млн. грн. Що стосується новацій в застосуванні РРО, то з 1 січня 2013 року ДПС України запроваджується використання РРО з контрольною стрічкою в електронній формі та дистанційне подання звітності до органів ДПС, що значно спростить для платників процес формування та надання звітності, так як звітність формується автоматично. Наприкінці зустрічі Андрій Криволапов подякував представникам громадськості за плідну співпрацю.